Odborný název pro solnou terapii je haloterapie. Haloterapie může mít různé formy – od inhalace solné páry nebo suchého aerosolu, přes výplachy, koupele až po vnitřní užívání minerálních vod.
Od lázeňství ke koním
Mohlo by se zdát, že solné terapie či inhalace jsou hitem posledních let, ale není tomu tak. Blahodárné působení soli na organismus znali a intuitivně využívali už ve starověku. První informace o cíleném trávení času v přirozeně se vyskytujících solných jeskyních pocházejí z východní Evropy 12. století. Z té doby také máme doložené informace o lázeňských střediscích v Polsku, kde byli lidé nabádáni ke koupelím v minerálních vodách. V roce 1843 se v Polsku již zcela běžně používala solná terapie k léčbě tuberkulózy, astmatu a dalších respiračních problémů. V posledních několika letech roste zájem o solnou terapii u koní, která využívá sílu minerálů pro zdraví dýchacích cest. I když se v léčbě koní solná terapie využívá relativně krátce, její výsledky jsou nezpochybnitelné.
Sůl v hlavní roli
Solná terapie je jedinečnou formou alternativní léčby, regenerace a cestou ke zlepšování kondice pro koně všech věkových kategorií. Na rozdíl od jiných forem léčby spoléhá solná terapie pouze na léčivou sílu minerálů, bez použití léků. Ty je v případě potřeby také možné do inhalace přidat, to samozřejmě záleží na potřebách konkrétního koně a vždy je nutné dbát pokynů veterináře.
Když koně inhalují
Inhalace je nejběžnější způsob aplikace solné terapie u koní, používají se inhalátory nebo pobyt v solných jeskyních (o této problematice píšeme TADY). Stejně jako u lidí je nejčastější indikací onemocnění dýchacích cest. A to jak akutní, tak i chronické. Inhalace poslouží, když je potřeba uvolnit dutiny a zbavit je hlenu, prokrvit sliznice, ulevit koni od projevů astmatu nebo cíleně inhalovat předepsaná léčiva. Inhalace mají ale význam i jako prevence – mohou snížit riziko vzniku respiračních onemocnění.
Při inhalační terapii jsou ošetřeny horní i dolní cesty dýchací. Dochází k výraznému zvlhčení sliznic a zvýšení viskozity hlenu, který se stává řidší, a proto je snadnější jeho vykašlávání, hltan a ústní dutina se dezinfikují. Inhalační terapie má v závislosti na inhalovaném médiu lokální antiseptický, antibakteriální a protizánětlivý účinek.
Účinky inhalace soli
- Celkově prospívá dýchacím cestám. Dochází ke zlepšení a zmírnění dýchacích potíží u dušnosti (RAO), astma, kašle, u většiny akutních i chronických onemocnění dýchacích cest včetně alergií
- Zlepšuje kardiovaskulární výkonnost tím, že zlepšuje funkci plic, zvyšuje kapacitu kyslíku v krvi, šetrně odstraňuje hlen a ničí škodlivé bakterie.
- Zvyšuje výkonnost, vytrvalost a zkracuje dobu potřebnou k regeneraci po výkonu.
- Pozitivní vliv na celkovou imunitu a zánětlivé reakce v těle.
- U inhalacích v solných jeskyních často dochází ke zlepšení stavu kožních onemocnění.
Co dalšího lze inhalovat
Solnou terapii lze poskytovat koni preventivně, případně se těšit z jejích zdraví prospěšných benefitů či těžit ze zvýšení kapacity plic, kondice a schopnosti regenerace u sportovních či dostihových koní. Ale je pravda, že většina majitelů k inhalaci přistupuje jako k léčebnému prostředku při dýchacích obtížích, ať akutních či chronických, s cílem svému koni ulevit. V takových případech bývá sůl doplněna o další látky.
- Solný roztok (tzv. solanka)
Klasická sůl nebo himalájská sůl jsou nejčastěji používané soli. Je potřeba používat pouze soli čisté. Vhodnější pro přípravu solanky je určitě čistá sůl těžená v dolech či jeskyních, ta není, na rozdíl od mořské vody (a tedy i soli), kontaminována těžkými kovy jako je arsen, olovo, rtuť, ani všudypřítomnými mikroplasty. Pro inhalace se vyrábí přímo speciální inhalační soli (Inhalační sůl Dromy), inhalovat lze také minerální vodu jako je Vincentka, nebo obyčejný fyziologický roztok. - Byliny
Nejčastěji se používají máta, šalvěj, eukalyptus, heřmánek, levandule, tymián, rýmovník nebo borovice ve formě nálevu či odvaru. Každá z bylin má specifické účinky, celkově lze říci, že uvolňují a desinfikují dýchací cesty. O bylinách a jejich účincích na dýchací cesty jsme psali zde. Inhalace ředěných esenciálních olejů z bylin je také možná, ale některé inhalátory tuto možnost nepodporují. Vždy si přečtěte návod vašeho inhalátoru, jestli je použití olejů vhodné – někteří výrobci to zakazují, aby nedošlo k poškození nebulizační jednotky. - Léčiva
Inhalace léčiv je vhodná při akutních či chronických potížích dle doporučené medikace veterinárního lékaře. Nejčastěji se inhalují mukolytika na ředění hlenu, u dušných koní léky na roztažení dýchacích cest apod. U inhalace léků je potřeba mít na paměti, že sportovní koně by mohli mít pozitivní dopingovou zkoušku, proto buďte obezřetní, pokud váš kůň inhaluje léčiva v závodní sezóně.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Anna Reinbergerová